This page will automatically refresh every 5 minutes. Refresh now
Last Refresh: 05:26am
Results last uploaded: 11/17/2016 04:19pm
Hover mouse cursor over results to pause auto-scrolling, move cursor off of results to resume auto-scrolling.













GEMS ELECTION RESULTS

General Election
Tuesday November 8, 2016
Delta County, Michigan
Official Results as Certified by the Board of Election Canvassers

11/17/16
16:18:48

Straight Party
Total
Vote For 1
Total Votes 6988

Republican REP 3744
Democrat DEM 2960
Libertarian LIB 106
US Taxpayers UST 24
Green Party GRE 42
Natural Law Party NLP 7
Working Class WCP 105

President
Total
Vote For 1
Total Votes 18594

Trump/Pence REP 11121
Clinton/Kaine DEM 6436
Johnson/Weld LIB 660
Castle/Bradley UST 68
Stein/Baraka GRE 182
Soltysik/Walker NLP 14
Fox 0
Hartnell 0
Hoefling 0
Kotikoff 0
McMullin 11
Maturen 0
Moorehead 0

US Representative
Total
Vote For 1
Total Votes 18275

Jack Bergman REP 9752
Lon Johnson DEM 7624
Diane Bostow LIB 669
Ellis Boal GRE 184

State Representative
Total
Vote For 1
Total Votes 18223

Beau LaFave REP 9601
Scott A. Celello DEM 8563

State Board of Education
Total
Vote For 2
Total Votes 30974

McMillin REP 8111
Snyder REP 7777
Ahmed DEM 4748
Austin DEM 5865
Boman LIB 909
Hall LIB 555
Adams UST 624
Levesque UST 457
Grigsby GRE 234
Wells GRE 444
Hering WCP 1197

University of Michigan
Total
Vote For 2
Total Votes 30013

Meyers REP 7632
Weiser REP 8156
Deitch DEM 5416
Ilitch DEM 5846
Hudler LIB 523
Jascob LIB 591
Driscoll UST 737
Hewer UST 393
Redding GRE 331
Abraham-Guzman NLP 318

Michigan State University
Total
Vote For 2
Total Votes 29505

Deary REP 7374
Kelly REP 7946
Byrum DEM 5990
Woodard DEM 5730
Burns LIB 707
Stempfle LIB 475
Grandy UST 736
White GRE 475

Wayne State University
Total
Vote For 2
Total Votes 28822

Busuito REP 7414
Shmina REP 7331
Anderson DEM 5552
Gaffney DEM 5744
Dashairya LIB 348
Seder LIB 524
Gale UST 462
Sosnowski UST 406
Guttshall GRE 372
Shor GRE 334
Goossen NLP 261

Prosecutor
Total
Vote For 1
Total Votes 13516

Phillip L. Strom DEM 13267

Sheriff
Total
Vote For 1
Total Votes 14470

Edward Oswald REP 14282

County Clerk and Register
Total
Vote For 1
Total Votes 14366

Nancy J. Kolich REP 14179

Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 12801

Tom Sabor DEM 12568

Road Commissioner
Total
Vote For 1
Total Votes 12666

Dennis J. Stanek DEM 12428

Drain Commissioner
Total
Vote For 1
Total Votes 1163

George Maciejewski 6

Surveyor
Total
Vote For 1
Total Votes 13325

Mel Davis REP 13142

County Com 1
Total
Vote For 1
Total Votes 3974

Gerard N Tatrow REP 2143
John C. Malnar DEM 1820

County Com 2
Total
Vote For 1
Total Votes 2861

Patrick Johnson REP 2821

County Com 3
Total
Vote For 1
Total Votes 2455

Theresa A. Nelson DEM 2410

County Com 4
Total
Vote For 1
Total Votes 2662

Mary Schram-Blasier REP 1187
David J. Moyle DEM 1452

County Com 5
Total
Vote For 1
Total Votes 2546

David J. Rivard DEM 2509

Baldwin Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 311

Gregory J. Stevenson REP 306

Baldwin Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 323

Julian Vandecaveye REP 323

Baldwin Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 320

Mark S. Depuydt REP 318

Baldwin Trustee
Total
Vote For 2
Total Votes 556

Jennifer Cretens REP 255
Thomas J. LaChance REP 300

Bark River Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 637

Gregg K. Johnson REP 630

Bark River Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 667

Mark S. Ray REP 666

Bark River Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 631

Scott E. Kwarciany REP 626

Bark River Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 1146

Randy Gorecki REP 576
Michael Labadie REP 569

Bay de Noc Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 149

Ginny Dahlin DEM 149

Bay de Noc Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 172

Peggy L. Stemick REP 170

Bay de Noc Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 169

Diane E. Wicklund REP 168

Bay de Noc Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 316

Kenneth Mosher REP 155
Jayne Peterson REP 158

Brampton Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 408

Dennis J. Maufort DEM 396

Brampton Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 431

Debbie Edwardsen DEM 419

Brampton Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 436

Wayne R. Johnson DEM 427

Brampton Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 822

Raymond Johnson REP 340
Gladys Elegeert DEM 258
Ernest Nebel 222

Cornell Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 215

Jerry J. Plourde DEM 210

Cornell Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 225

Diana L. Clark REP 221

Cornell Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 295

Sue Caron REP 155
Laurie VanDrese DEM 137

Cornell Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 341

Edward L. Fleury REP 188
Gary J. Dubord DEM 152

Ensign Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 344

John Wolf DEM 338

Ensign Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 354

Mary Pajnich Wilson DEM 354

Ensign Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 357

Sherri Pratt Parrett DEM 357

Ensign Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 543

Tom Keenan REP 299
Becky O'Brien DEM 243

Escanaba Twp Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 1693

Ken Brunette DEM 963
Jake Nyquist 719

Escanaba Twp Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 1733

Patricia J. Beaucham DEM 1000
Ben Ives 727

Escanaba Twp Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 1760

Linda Trombley-Robit DEM 1002
Mitch Barron 557
Melissa Beauchamp 195

Escanaba Twp Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 2666

Alfred Gareau DEM 1001
Ray Hughes DEM 1072
George Briere 584

Fairbanks Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 119

Ron Collins 116

Fairbanks Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 140

Kathryn Denholm REP 138

Fairbanks Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 147

Linda Ranguette DEM 146

Fairbanks Trustrees
Total
Vote For 2
Total Votes 153

James Dalgord DEM 114
Joel Peterson 27

Ford River Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 966

Rachael Fountaine DEM 539
Jon Giese 420

Ford River Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 1039

Lisa Hammerberg REP 633
Colleen M. Coppock DEM 401

Ford River Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 850

Amanda Wagner REP 836

Ford River Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 1540

Gary H. Boudreau, Sr REP 589
Delor J. Wellman DEM 523
Daniel Kleikamp 423

Garden Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 480

Morgan Tatrow DEM 280
Ray Young 199

Garden Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 402

Brenda Lester DEM 396

Garden Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 405

Mary Ann LeBresh DEM 396

Garden Trustee
Total
Vote For 2
Total Votes 990

Lisa Pichette REP 276
Cori Beaudre DEM 217
Tyler Lucas DEM 252
Craig Potvin 235

Maple Ridge Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 306

Judith Trudell REP 297

Maple Ridge Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 303

Susan Sicotte REP 294

Maple Ridge Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 306

Barbara Nummilien DEM 299

Maple Ridge Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 653

William Toyra, Sr. REP 227
David Beauchamp DEM 204
Sandra Beauchamp DEM 218

Masonville Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 708

Peter F. Brock REP 699

Masonville Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 702

Wendy M. Holzenkamp REP 698

Masonville Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 759

Esther Davis REP 755

Masonville Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 663

Russel D. Poma DEM 622
Douglas K. Curry 19
Joseph L. Moberg 6

Nahma Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 253

Lucas Bradshaw DEM 116
Herbert Pomeroy 137

Nahma Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 208

Patti Migut DEM 206

Nahma Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 210

Kathy Fries REP 209

Nahma Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 391

Mary M. LaVigne DEM 164
Suzanne Kacer 116
Susan Mercier 110

Wells Supervisor
Total
Vote For 1
Total Votes 1739

Matthew Jensen DEM 1707

Wells Clerk
Total
Vote For 1
Total Votes 1724

Lynn Brodersen DEM 1693

Wells Treasurer
Total
Vote For 1
Total Votes 1748

Karen Kobasic DEM 1716

Wells Trustees
Total
Vote For 4
Total Votes 5595

Judith J. Gereau DEM 1404
Gloria F. Johnson DEM 1385
Dorothy J. Pepin DEM 1342
Connie J. Stoykovich DEM 1419

Justice of Supreme Court
Total
Vote For 1
Total Votes 12645

Dern 1461
Szymanski 2961
Viviano 8115

Justice of Supreme Partial
Total
Vote For 1
Total Votes 12615

Larsen 7565
Morgan 1866
Thomas 3069

4th Appelate Court Incumbent
Total
Vote For 1
Total Votes 10536

Gadola 10360

Circuit Court Judge
Total
Vote For 1
Total Votes 12696

John Economopoulos 12537

Village of Garden Trustee
Total
Vote For 2
Total Votes 160

Charles E. Paulson 81
Kathryn Sporer 76

Bark River-Harris School Bd
Total
Vote For 2
Total Votes 1626

Brenda Gartland 912
Jesse Huff 710

Big Bay School District
Total
Vote For 3
Total Votes 2096

John E. Denholm 642
Irma Gonzalez-Hider 692
Craig Knudson 749

Big Bay Partial
Total
Vote For 1
Total Votes 41


Escanaba School District
Total
Vote For 2
Total Votes 14324

Jennifer A. Cass 2011
April Chaillier 4693
Bob Chaillier 5181
Marilyn A. Noble 2394

Escanaba School District 4 year
Total
Vote For 2
Total Votes 11772

Clyde Jed Gagnier 2636
James Hermans 4411
Robert LaFave 4668

Gladstone School District
Total
Vote For 3
Total Votes 9194

Linda Howlett 2300
Nathan Paul Neumeier 1912
Jesse Seger 1993
Steven J. Tackman 2961

Gladstone School Partial term
Total
Vote For 1
Total Votes 3163

Henry Knoch 3130

Mid Pen School District
Total
Vote For 2
Total Votes 1145

Cheryl Patrick 560
Robert Van Damme 578

Mid Pen School District 4 yr term
Total
Vote For 1
Total Votes 673

Gary L. Kivioja 662

Mid Pen 2 year term
Total
Vote For 1
Total Votes 47


Rapid River School District
Total
Vote For 3
Total Votes 2848

Michelle Denkins 944
George J. Kanyuh 758
Edwin LaCosse 945

Rapid River School Partial Term
Total
Vote For 2
Total Votes 383

Lisa Kanyuh 51
Brooke Lindberg 191
Larry Sundling 43

Bay College Trustees
Total
Vote For 2
Total Votes 21734

Thomas R. England 6981
Joy Hopkins 6993
Steve ODriscoll 7639

Bay College Trustee PT
Total
Vote For 1
Total Votes 12324

Eric L. Lundin 12213

Sheriffs Bond Proposal
Total
Vote For 1
Total Votes 17342

YES 9072
NO 8270

Big Bay de Noc School Millage
Total
Vote For 1
Total Votes 1294

YES 779
NO 515
Close Window